مأموریتی که Sarepta قصد انجام سریع آن را دارد

نوشته شده توسط لادن سید کنعانی در .

منتشر شده در 4 اکتبر،2017

مصاحبه­ای با Douglas Ingram، بنیان­گذار این شرکت

ارائه یک شیوه درمانی پرش اگزونی (اگزوندیس 51 یا Eteplirsen) که با آزمایش­های کلینیکال برای دیستروفی عضلانی Duchenne یا DMD تأیید شده­است، به راحتی برای قرارگیری شرکت Sarepta Therapeutics در زمره شرکت­های ارائه­دهنده این نوع شیوه درمانی کفایت می­کند.

 

 

اما ایده روش­های درمانی کنونی پرش اگزونی به عنوان آخرین و بهترین روش DMD دورتر از آنچه شرکت Sarepta به عنوان هدف خود در نظر دارد، نیست. در حقیقت، اگزوندیس 51 احتمالاً نقطه آغازین از مسیر این شرکت در ارائه خدمات درمانی برای همه بیماران Duchenne می­باشد و این مسیر با روند سریعی طی می­شود.

 

بر طبق گفته Doug Ingram، که از ماه جولای ریاست شرکت Sarepta را بر عهده گرفته­است، همکاری این شرکت با سه برنامه توسعه ژن درمانی متفاوت و ارائه فناوری پرش اگزونی پیشرفته و مدرن، دورنمای واضح و روشنی از هدف این شرکت را معین می­سازد.

 

او در مصاحبه­ای با Muscular Dystrophy News بیان داشت: "هدف اصلی ما، قبل از هر چیز دیگری، ارائه هر چه بیشتر خدمات درمانی به بیشترین تعداد ممکن از کودکان مبتلا به دیستروفی عضلانی Duchenne است."

 

یک روش آتئیستی (!!!)

در کنار Ian Estepan، مدیر اجرائی امور صنفی شرکت Sarepta، آقای Inram معتقد است تحقق این هدف مستلزم استفاده از روشی است که از آن با عنوان روش آتئیستی در درمان­های محتمل Duchenne یاد می­کند.

 

شرکت Sarepta مشتاق به همکاری با سایر شرکت­هایی است که خدمات درمانی مشابهی ارائه می­دهند. هم­اکنون، این شرکت در حال همکاری با شرکت Catabasis واقع در کمبریج، ماساچوست، برای ترکیب روش پرش اگزونی با روش درمانی آزمایشی ضد التهاب Edasalonexent (CAT-1004) می­باشد.

 

همچنین این شرکت با همکاری با شرکت Summit بریتانیا، در حال توسعه یک مدولاتور آتروفین به نام Ezutromid است که احتمالاً برای جبران کمبود دیستروفین مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

و نیز این شرکت با شرکت داروسازی فرانسوی Genethon و بیمارستان ملی کودکان در کولومبوس اوهایو، بر روی سه پروژه ژن درمانی که دوتای آنها احتمالاً امسال به تست کلینیکال می­رسند، همکاری دارد.

 

محققان بیمارستان ملی کودکان، Jerry Mendell و Louise Rodino-Klapac، برای تست کلینیکال روش ژن درمانی میکرودیستروفین در حال مذاکره با سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هستند. شرکت Genethon نیز روند مشابهی را طی می­کند.

 

ژن دیستروفین متعلق به 10 ژن بزرگ انسانی است و همین موضوع روند ژن درمانی در DMD را بسیار چالش برانگیز می­گرداند. محققان برای وارد کردن یک ژن به درون سلول­های یک بافت، نیاز به یک حامل دارند. این حامل معمولاً یک ویروس بی­خطر است. اما بسیاری از این حامل­ها توانایی نگهداری ژن بزرگ دیستروفین را ندارند.

 

به جای آن، نمونه کوچک شده­ای از این ژن را با عنوان ژن میکرودیستروفین تولید کرده­اند که می­تواند بر روی ویروس حامل قرار گیرد. بر اساس داده­های پیشاکلینیکال، پروتئین کوچکتر برای اثرگذاری قابل توجه، کفایت می­کند.

 

در بیمارستان ملی کودکان، شرکت Sarepta با Kevin Flangian نیز بر روی روش ژن درمانی Galgt2 به عنوان یک روش ژن درمانی جایگزین که پروسه­های مولکولی دیگر را در ماهیچه سرعت می­بخشد و می­تواند به عنوان یک روش برای جبران کمبود دیستروفین مورد استفاده قرار گیرد، همکاری می­کند.

 

بر خلاف روش پرش اگزونی، ژن درمانی می­تواند به بیماران صرف نظر از جهش خاص آنها، کمک رسانی نماید.

 

Estepan بیان داشت: "این روش درمانی به ما امکان تحت نظر گرفتن درصد بیشتری از بیماران را می­دهد.­ و این یکی از دلایلی است که ما به روشنی بسیار علاقمند به این روش هستیم."

 

وی همچنین اضافه کرد، اگر این روش­های درمانی اثربخش باشند، احتمالاً این امکان وجود خواهد داشت که آنها را با روش­های درمانی دیگری طی پروسه ترکیبی، ادغام نمود که به یک روش استاندارد در مقابله با بیماری­هایی نظیر سرطان تبدیل شده­است.

 

شرکت Sarepta، در انجام سهم خود، متخصصان کلینیکال در زمینه DMD را در اختیار می­گذارد. این تنها زمینه­ای از بیماری­ها است که این شرکت در حال حاضر مشغول به آن است.

 

Estepan اظهار داشت: "از منظر تست کلینیکال، ما تنها کسانی هستیم که تماماً بیماران Duchenne را مورد بررسی قرار می­دهند؛ با نگاه به نتایج تست­های کلینیکال، با نگاه به نقاط انتها، با توسعه این نقاط و تلاش برای صحه­گذاری آنها به منظور آشکارسازی تغییرات در توسعه روش. ما قطعاً می­توانیم از این منظر کمک حال باشیم."

 

درمان جدید برای بیماران اگزون 51 ؟

مطابق با نظر Ingram، همکاری شرکت Sarepta با سایرین، نه تنها یک راه استراتژیک برای گستردن شبکه درمانی است، بلکه سبب تمرکز بر مسیر اصلی که همان پرش اگزونی است، می­باشد.

 

در حالی که بسیاری از روش­های پرش اگزونی در مراحل مختلفی از تست­های کلینیکال هستند، شرکت Sarepta در حال آماده­سازی کلینیکال یک روش پیشرفته­تر به نام PPMO است. این ترکیبات همان روند داروهای پرش اگزونی حال حاضر، نظیر Exondys 51، را پی می­گیرند، منتهی اثرگذاری بیشتری دارند.

 

نکته اصلی اضافه نمودن یک ماده کوچک به مولکول دارو است، قطعه­ای کوچک از یک پروتئین که فرایند ورود دارو به سلول را تسهیل می­کند. مطابق گفته Ingram، این به معنی پرش اگزونی 10 تا 30 برابر بیشتر در نمونه­های حیوانی است و نشانگر دسترسی وسیع­تر به ماهیچه­ها از جمله ماهیچه قلب می­باشد.

 

Ingram بیان داشت: این روش امکان پرش اگزونی را در کل بدن و ماهیچه­های اسکلتی، در قلب، در دیافراگم و در مری فراهم می­آرود. شرکت Sarepta منتظر نتایج تحقیقات سم­شناسی است تا بتواند این روش را روی انسان­ها نیز اعمال نماید.

 

مطابق با نسل­های اولیه روش پرش اگزونی، بیماران با جهش­های اگزون 51 در ردیف اول تست این فناوری جدید قرار خواهند گرفت. مطابق با نظر Ingram، اگر همه چیز مطابق با برنامه پیش برود، محققان به درمان اولین کودک در سال جاری خواهند پرداخت.

 

کارکرد سریع

از زمانی که سازمان غذا و داروی آمریکا صحه­گذاری سریع بر Exondys 51 را پذیرفت، شرکت Sarepta آشکارا در رابطه با این که اصرار بر روند سریع دارد، مورد نقد قرار گرفت. Ingram طی یک شفاف­سازی اعلام نمود این روند تغییر نخواهد کرد.

 

بر اساس تجربه قبلی وی با شرکت Allegran، وی اهمیت انجام سریع و ضروری کارها رو متذکر شد. وی بیان داشت: " ما فرصت­های زیادی پیش رو داریم. ما در شرکت Sarepta، گروه کوچکی از افراد هستیم (کمتر از 300 نفر) و می­توانیم سریع به جلو حرکت نماییم و این مأموریتی که بر عهده ماست، برای ما ایجاد انگیزه خواهد کرد."

 

او کاملاً می­داند که این روش، نیازمند ریسک و سرمایه­گذاری زیاد به همراه تفکر نوآورانه است.

 

ولی مطابق با نظر وی، این کار ممکن است. به منظور نوآوری، Ingram و Estepan هر دو بر این باورند که شرکت Sarepta می­خواهد اولین شرکتی باشد که روش­های درمانی را بر روی کودکانی که نادرترین جهش­های ممکن در DMD نظیر جهش­هایی در اگزون­های 44، 52 و 50، را دارند، انجام می­دهد.

 

بر طبق گفته Estepan، هدف پیدا کردن راهی است برای افزایش اثربخشی روش پرش اگزونی برای آنهاست. یک راه برون­یابی داده­هایی است که از بیماران با جهش­های متفاوت و رایج­تر بدست آمده­است، تا افرادی که جهش­های نادرتری دارند و از نظر تعداد در حدی نیستند که تست کلینیکال برای آنها ترتیب داده شود، بتوانند از این روش درمانی سود ببرند.

 

Estepan اضافه کرد این راه­ها قبلاً به طور موفقیت­آمیز در سایر روش­ها بکار گرفته شده­اند. به طور مثال سازمان غذا و داروی آمریکا اخیراً اجازه استفاده از روش Kalydeco (ivacaftor) را برای درمان ورم الیاف مثانه­ای در بیمارانی که امکان تست کلینیکال بر روی آنها وجود ندارد، به شرکت Vertex Therapeutics داده است.

 

Ingram همچنین انتظار دارد شرکت Sarepta روزی بر روی بیماری­های عصبی عضلانی نادر در کنار DMD کار کند. ولی این تغییر هنوز در برنامه شرکت قرار ندارد.

 

وی گفت: "می­خواهیم مطمئن شویم که ما روش درمانی DMD را قبل از ورود به سایر زمینه­ها پیاده­سازی می­کنیم."